logo
rus eng
Manas vietas
draugiem.lv
Reģistrēties
Kāpēc reģistrēties?
Aizmirsi paroli?
Ātrā pieeja
Naktsmītnes
Rezervējamās naktsmītnes
Pirtis
Ievērojamākās vietas
Pilis un muižas
Atpūta laukos
Telpas svinībām, banketiem
Restorāni, kafejnīcas
Atpūta pie ūdens
Muzeji
Naktsmītnes Rīgā
Informācijas centri
Teātri
Konferencēm un semināriem
Auto noma
Peintbola vietas
Pasākumu kalendārs
Maijs
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Jūnijs
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Rezervē ar atlaidi!
Šobrīd Vietas skatās 535
Viesi - 535
Reģistrētie lietotāji - 0
Sadarbībā ar
Booking
Krievijas Tūrisma Industrijas Savienības Baltijas nodaļa
Worldofbmx.com
Autoorientēšanās
Latvijas Viesn
Slovākijas ceļvedis
Dabas retumu kr
Vidzemes t
Sazinies ar Vietas*lv!
Tālrunis: +371 29111411
e-pasts: [email protected]
Skype vietas_lv
Twitter: vietas
IESAKI ŠO SATURU CITIEM!
Raksti > Ziņas
Raksts sadarbībā ar
Laikraksts

Atjaunoti gadsimtiem vecie Umurgas baznīcas kroņlukturi

Autors: Gunita Ozoliņa
21.12.2006
Skatīts 1810 reizes

Kad Ziemassvētku dievkalpojumu laikā umurdzieši pacels acis uz kroņlukturiem, kas jau bija nosūbējuši un kādam varbūt šķita pārāk veci, viņi ieraudzīs pārvērtības.

Sagatavot izdrukai
Umurgas evaņģēliski luteriskā baznīca
Saistītas apdzīvotās vietas
Umurga (Ciems)

Ar vienu vārdu - fascinējoši - Tukuma muzeja restauratore Dace Kazuša raksturo darba procesu, atjaunojot gadsimtiem vecos seno meistaru darinājumus. Kopš speciāliste, stāvot sastatnēs kā ķirurgs, ar otiņām un metāla birstītēm rūpīgi un pacietīgi apstrādāja masīvo luktura ķēdi, ar šķīdumiem un vasku 19.gs. darināto misiņa kroņlukturi (tuvāk altārim), viņa jutusi seno amatnieku roku darbu, mēģinājusi atšifrēt viņu tehniku un domās sarunājusies ar tiem.

Pateicoties Kultūrkapitāla fonda atbalstam, Umurgas draudze ieguva finansējumu abu lukturu atjaunošanai. Pagājušās nedēļas nogalē bija sagatavots un pabeigts jaunākais, no misiņa skārda izlocītais un metāla ziediem rotātais. Tas gan nav atguvis spožo bronzas toni, taču ieguvis tumši zeltainu mirdzumu, izskatās atsvaidzināts un grezns. Speciāliste stāsta, ka nospodrināt patinējumu līdz bronzas spīdumam nebijis vēlams, jo atklājušies arī plīsumi un laika zoba bojājumi. Otrs,16. - 17.gs. darinājums, valsts nozīmes mākslas piemineklis, bronzas lējums ar virpojumiem vēl nebija pabeigts, tomēr abi ir izcili skaisti darbi. To vērtību ceļ saglabāšanās līdz mūsdienām. Restauratore domā, ka ar tik skaistiem priekšmetiem var lepoties tikai dažas Latvijas baznīcas.

Piedzīvoti arī pārsteigumi. Atklājies, ka koka bumbas uz lukturu statīva savulaik bijušas gaiši zilas, tāpat kā griestu rozete. Darba gaitā izkustējusies lustras serde un vairākas tās daļas pēkšņi sakritušas cita citā. Demontējot pavēries ļoti smalks mehānisms, kas ar milimetru precizitāti satur visas detaļas vienā krāšņā buķetē. Savulaik kroņlukturos dedzinātas sveces, bet laika gaitā tie pielāgoti elektriskajam apgaismojumam. Draudzei vēl vajadzēs ieguldīt līdzekļus, lai vecākajam lukturim atjaunotu strāvas padevi.

D. Kazuša parasti strādā ar areoloģiskajos izrakumos atrastiem metāla priekšmetiem, un šis viņai ir pirmais darbs baznīcā - piņķerīgs, pacietību paģērošs, tomēr ļoti interesants un atmiņās paliekošs. - Ceru, umurdzieši pratīs novērtēt, ka viņi var lepoties ar tik senām vērtībām, - meistare saka un vēsta, ka korozijas process ir pasivēts un gaismekļu bojāšanās ir nobremzēta.

Dace steidzās, tomēr vēl nebija gluži pārliecināta, vai līdz svētku dievkalpojumam pagūs sakārtot arī vecāko lukturi. Ja ne, tas notiks pēc gadumijas. Umurgas draudzes priekšnieks Normunds Voldemārs Tušinskis ir pateicīgs gan tukumniecei, gan Limbažu muzeja speciālistiem Diānai Nipānei Gundaram Plešam par darbu un palīdzību arī šī projekta sagatavošanā.

Saistītie objekti (skatīt kartē)
Ir ko teikt par šo rakstu? (0)
Atpakaļ
Reklāma
© 2005-2024 SIA VIETAS Top.LV Rambler Top100