Raksti > Tūrisma profesionāļiem

Latvijas Tūrisma nozares profesionālo asociāciju izstrādātie priekšlikumi nozares saglabāšanai

Autors: A.Trupovniece, ALTA izpilddirektore
03.03.2009
Apzinoties kritisko stāvokli tūrisma nozarē, tās profesionāļi ir apvienojušies, lai izstrādātu un iesniegtu valdībai savu redzējumu par Latvijas tūrisma nozares saglabāšanu un tās ilgspējīgas attīstības nodrošināšanu.
Raksts sadarbībā ar
ALTA

Attiecīgā situācija tūrisma nozarē pieprasa kardinālu un pārdomātu rīcību no valdības, lai tiktu sperti drosmīgi soļi, kuri nodrošinātu Latvijas tautsaimniecībai nozīmīgās tūrisma nozares izdzīvošanu. Mēs aicinām iedziļināties un izprast tūrisma nozares būtību, sarežģīto uzņēmējdarbības vidi.

Apstākļos, kad valdība nevar atrast papildus finansējumu tūrisma nozarei, tiek rosināts atbalstīt tikai tāda veida aktivitātes, kuras neprasa papildus finansējumu no valsts budžeta:
1. ES iesaldēto struktūrfondu atbalsta programmu tūrismā pārskatīšanu, novirzot šos finanšu līdzekļus tūrisma nozares konkurētspējas celšanai.
2. Vīzu izsniegšanas procedūru liberalizēšana atbilstoši labās prakses piemēriem starp Šengenas dalībvalstīm.
3. Uzņēmējdarbības vides uzlabošana un sakārtošana (kā tūrisma politikas īstenotāju saglabāt Tūrisma Attīstības valsts aģentūru).

Pieņemot, ka realizējot minētos pasākumus, varētu palielināties tūrisma apmierinātības līmenis, kas ļautu papildus piesaistīt gadā 100 000 jaunus tūristus, 4 gadu laikā Latvijas eksportā papildus ienāktu 40 miljoni latu.

„Ceru, ka jaunās valdības pieņemtajā deklarācijā tiks iekļauta sadaļa „Tūrisms”, tādā veidā veicinot tūrisma nozares tālāko attīstību, un Latvijas konkurētspējas nezaudēšanu starp pārējām valstīm”, tā situāciju komentē Latvijas Tūrisma Aģentu asociācijas prezidenta Kitija Gitendorfa.

Realizējot Latvijas Tūrisma profesionālo asociāciju priekšlikumus, valdībai nav nepieciešams atrast papildus līdzekļus minēto aktivitāšu realizācijai, bet gan jau tuvāko mēnešu laikā pieņemt politiski gudru lēmumu, kā rezultātā provizorisko aprēķini liecina, ka varētu tikt saglabātas vairāk kā 50 000 darba vietas (neskaitot nodarbinātos pasažieru pārvadājumos – autobusi un avio), kā arī papildus nākamo četru gadu laikā Latvijas eksports tiktu papildināts par vismaz pusmiljardu latu.