Raksti > Ziņas

Neatbalsta Pētera I statujas uzstādīšanu Dziesmu svētku parkā

Autors: LETA
21.04.2005

Rīgas domes Pilsētas attīstības komiteja šodien noraidīja lēmuma projektu, kas paredzēja uzstādīt Pētera I statuju Rīgā, Dziesmu svētku parkā, un atzina par spēkā neesošu lēmumu par pieminekļa dāvināšanu Sanktpēterburgai. Par šādu lēmumu nobalsoja desmit komitejas deputāti, pret - trīs, bet atturējās viens.

  Deputāts Sergejs Dolgopolovs (JC) komitejas sēdē uzsvēra, ka lēmumprojekts jau vienreiz skatīts Pilsētas attīstības komitejā un otrreiz to tajā pašā redakcijā skatīt nevarot. Viņš uzskatīja, ka komiteja atkārtoti varētu lemt par šo jautājumu vienīgi citā redakcijā.

Deputāti vienojās, ka šo lēmumprojektu noraidīs, lai tiktu izstrādāts cits.

Uzņēmējs Jevgeņijs Gombergs aģentūrai LETA teica, ka, pēc viņa domām, ar šodienas Pilsētas attīstības komitejas lēmumu šim jautājumam tiek pielikts nevis punkts, bet daudzpunkte.

Pēc viņa domām, lēmums atzīt par spēkā neesošu lēmumu par pieminekļa dāvināšanu Sanktpēterburgai ir pareizs, taču pagaidām nav skaidrs, kas tālāk notiks ar Pētera I statuju, kura atrodas Gomberga vadītā uzņēmuma "Teikas nami" pagalmā.

Uzņēmējs piebilda, ka viņš joprojām uztur spēkā piedāvājumu Rīgas domei izpirkt Pētera I statuju par Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas novērtētajiem 30 000 latiem.

Kā ziņots, uzņēmēja Jevgeņija Gomberga atjaunoto Pētera I statuju plānots atdot viņam atpakaļ un neuzstādīt Dziesmu svētku parkā.

Pētera I pieminekļa projekts tika izraudzīts starptautiskajā konkursā, kuru 1908. un 1909. gadā rīkoja Rīgas dome. Par realizējamu no 58 iesniegtajiem projektiem domnieki atzina vācu tēlnieka Gustava Šmita-Kasela iesniegto pieminekļa projektu.

Pieminekļa celtniecībai Rīgā un Vidzemē tika saziedoti 90 000 rubļu. Pieminekļa 6,5 tonnas smago bronzas skulptūru atlēja Berlīnē, granīta postaments tika izgatavots Rīgā. Monumentu Pēterim I atklāja 1910.gada 4.jūlijā, esot klāt Krievijas imperatoram Nikolajam II un daudziem prominentiem viesiem. Tā tika svinēta divsimtā gadadiena kopš Rīgas un Vidzemes iekļaušanas Krievijas impērijā Ziemeļu kara beigās.

Sākoties Pirmajam pasaules karam, 1915.gada jūlijā Pētera I piemineklis tika demontēts un ar angļu kuģi "Serbino" vests uz Pēterburgu. Pie Sāmsalas vācu zemūdene kuģi nogremdēja, un piemineklis 20 gadus nogulēja jūrā. 1934.gadā igauņu ūdenslīdēji to izcēla, Rīgas dome par 15 000 kronu to atpirka un 20.jūlijā pārveda uz Rīgu.

Kopš tā laika Latvijas sabiedrībā ir vairākkārt diskutēts par Pētera I pieminekļa atjaunošanu, taču ideoloģisku un politisku pretrunu dēļ nedz pieminekļa aizstāvjiem, nedz noliedzējiem nav izdevies rast pieņemamu risinājumu.