Raksti > Ziņas

Rundāles pils parkā top unikāls rožu dārzs

Autors: LETA
29.04.2005
Zemgalē pērnajā gadā visapmeklētākajā tūrisma objektā - Rundāles pilī - franču regulārajā parkā vakar, 27.aprīlī, muzeja vadība un darbinieki sāka veidot senu šķirņu rožu dārzu, kurā pakāpeniski plānots iestādīt aptuveni 20 000 stādu.
Rundāles pils
Rozes
Saistītas apdzīvotās vietas
Pilsrundāle (Ciems)
Rundāles (Pagasts)

Kā informēja Zemgales Attīstības aģentūras speciālists Juris Kālis, pirmais un vienīgais šāds projekts Latvijā sākts sadarbībā ar Lielbritānijas rožu audzētāju firmu "David Austin", kurai ir 200 gadu pieredze seno rožu audzēšanā. Šī firma nelielā daudzumā un pēc speciāla pasūtījuma audzē šķirnes, kas bija izplatītas 18.gadsimtā un rotājušas piļu un muižu dārzus. 
 
 Rundāles pils muzeja speciālisti ierosmi par šāda unikāla rožu dārza veidošanu guvuši pirms vairākiem gadiem Vācijā Bambergas pils parkā, un tagad jauno projektu uzlūko kā prioritāru.

Lai gan nav dokumentu, kas apliecinātu rozārija esamību hercoga Pētera Bīrona laikā, tomēr ir zināms, ka viņam piederējusi oranžērija ar lauru un vīģu kokiem, štokrozēm un citiem siltzemju augiem. Nav arī šaubu, ka Rundālē tolaik viss bijis kā citās Eiropas pilīs.

Rundāles pils pašreizējie saimnieki seno šķirņu rožu dārzu veidos pils dienvidu fasādes centrālajā daļā un blakus esošajos parteros, bet atsevišķi būs grāfu Zubova un Šuvalova dārzi, kuros augs 19.gadsimtā Anglijā selekcionētās šķirnes. Kolekcijā ietilps arī maijrozīšu, mežrožu, augļu, balto rožu rokoko stila dārzi.

Rozāriju iecerēts veidot tā, lai tas demonstrētu rožu audzēšanas mākslu ilgstošā attīstībā - no 18.gadsimta līdz mūsdienām. Tas nozīmē, ka parkā varēs vērot arī siltumnīcās potētās šķirnes, kuru ziedi iederas vāzēs, bet ārā lielos toveros augs atsevišķas sala neizturīgas šķirnes un ziemā traukus pārvietos pilī.

Kamēr muzeja speciālisti un konsultanti vēl plāno rožu šķirnes, tēmas un krāsas parteros, pērnā gada rudenī un šā gada pavasarī jau iegādāti 76 rožu stādi no firmas "Rosen von Schultheis" Vācijā, bet aprīlī saņemti arī 64 stādi no jau pieminētās Deivida Ostina firmas Lielbritānijā.

Muzeja darbinieki aicina atsaukties arī vietējos rožu audzētājus, kuri var piedāvāt Latvijas senās rožu šķirnes. Rundāles speciālisti sevišķi lūdz atsaukties rožu selekcionāra Jāņa Braslas, kurš dzīvojis Jēkabpilī, tuviniekus, jo interesi izraisījusi viņa selekcionētā roze "Jāņu nakts".

Parka saimnieki vēlas sazināties arī ar Rīgā dzīvojošā Jāņa Rudēvica tuviniekiem, kurš bijis selekcionēto rožu šķirnes "Rīgas pērles" autors.

Grandiozā projekta īstenošanā būs nepieciešami lieli līdzekļi, tāpēc būs svarīgs dažādu sponsoru atbalsts.