Raksti > Ziņas

Latvijas iedzīvotājiem patīk 1.aprīļa izjokošana

31.03.2006
   Lielākajai daļai Latvijas iedzīvotāju patīk 1.aprīļa izjokošana. Cilvēkiem patīk gan kādu citu izjokojot, gan arī pašiem tikt izjokotiem, liecina "TNS Latvia" 2006.gada marta beigās veiktais pētījums.
   Aptauja tika veikta laikā no 15.marta līdz 20.martam, visā Latvijā aptaujājot 501 Latvijas iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem.
   Gandrīz pusei jeb 45% Latvijas iedzīvotāju 1.aprīlī - joku dienā - viens no uzdevumiem ir kādu izjokot, kamēr aptuveni ceturtā daļa aptaujāto cenšas izvairīties no izjokošanas.
   Respondenti, kuri 1.aprīlī cenšas kādu izjokot, visbiezāk ir jaunieši 15 līdz 24 gadu vecumā, iedzīvotāji ar pamatizglītību, studenti, skolnieki, mājsaimnieces, iedzīvotāji bērnu kopšanas atvaļinājumā, respondenti ar maziem ģimenes ienākumiem uz vienu cilvēku ģimenē. Tāpat kādu izjokot cenšas neprecētie, lauku teritorijās, Zemgales un Latgales reģionā dzīvojošie.
   Savukārt respondenti, kuriem 1.aprīlī nav nekāda uzdevuma, galvenokārt ir vecāka gadagājuma cilvēki - 45 līdz 74 gadus veci, ar vidējiem ienākumiem - 51 līdz 100 latu apmērā, respondenti, kuri dzīvo vieni vai mājsaimniecībās ar diviem cilvēkiem, iedzīvotāji, kuri ir šķīrušies, kā arī atraitņi, atraitnes un Rīgā dzīvojošie.
   Vairākumam iedzīvotāju, 86% patīk 1.aprīļa izjokošana. Gandrīz pusei respondentu - 47% - patīk izjokot citus, savukārt aptuveni divām piektdaļām respondentu patīk, ka viņus izjoko.
1% respondentu ir norādījis, ka viņiem nepatīk izjokošana, bet 9% aptaujāto 1.aprīlis nepatīk, jo tas sabojā garastāvokli. 5% respondentu joki nepatīk vispār.
   1.aprīļa izjokošanas salīdzinoši biežāk patīk vīriešiem, iedzīvotājiem ekonomiski aktīvākajā vecumā, 25 līdz 44 gadus veciem cilvēkiem, algotiem darbiniekiem, respondentiem, kuri strādā ģimenes uzņēmumā, kā arī mājsaimniecēm, respondentiem bērnu kopšanas atvaļinājumā un bezdarbniekiem. 
  Tie ir respondenti gan no mazāk turīgām ģimenēm, kuru ienākumi ir līdz 50 latiem vienam ģimenes loceklim, gan no turīgām ģimenēm, kurās ienākumi ir 150 un vairāk latu vienam ģimenes loceklim.
   Savukārt respondenti, kuriem 1.aprīļa izjokošanas sagādā nepatīkamas emocijas vai joki nepatīk vispār, salīdzinoši biežāk ir sievietes, vecāka gadagājuma cilvēki - vecumā no 55 līdz 74 gadiem, pensionāri, šķirteņi, atraitņi, cilvēki, kas dzīvo vieni vai divatā, un respondenti ar pamatizglītību, skolēni, studenti un Kurzemes reģionā dzīvojošie.