Raksti > Vēsture

Mēmās ceļotājas

Autors: Arvīds Jānis Plaudis
03.02.2005
Kuršu kāpas esot apbērušas četrpadsmit ciemus. Skaidri zināms, ka vismaz četri no tiem atradušies Klaipēdas apgabalā. "Smilšu plūdi" kuršus piemeklējuši 18. un 19. gadsimtā.....
Saistītas apdzīvotās vietas
Dunte (Ciems)

Līlastes kāpas (līdz 36m) ir augstākās Rīgas jūras līča piekrastē. Vēl tālās - divdesmit kilometrus uz DR - tuvu jo tuvu dzelzceļam pienākusi garākā paraboliskā kāpa Latvijā ( 3,1km), un tieši sliedēm vistuvākā kāpas daļa ir Legzdiņa kalns. Legzdiņi - tāds nosaukums bija lauku saimniecībai, ko savā laikā aprakusi Garciema paraboliskā kāpa.

Nezinātājam grūti uzreiz saprast, kādēļ, piemēram, Duntes vai Ķurmraga piekraste vietām atgādina akmeņu lielceļu, bet Vecāķu, Kalngales vai Buļļu tuvumā tā ir kā milzīgs smilšu lielceļš. Netālu no šejienes  jūrā ietek Gauja, Daugava vai Lielupe, un ūdens straumes nes sev līdzi smilšu strāvas. Viļņi tās izskalo pludmalē un vēji nožāvē ar saviem glāstiem. Lai liktenis žēlīgs tai mājai, kuru nesargās stumbri, saknes un sūnas! Smiltis palīdzēja aizbērt tagadējās Vecdaugavas ieteku jūrā, bet tur "vainojama" bija arī pati upe, kura aizsērēja. Toties Vecāķu vaļnveida kāpa uzbruka šosejai. Kāpa aizsprostoja arī Lanagas jeb Gaurpes ieteku jūrā. Upe sāka tecēt pretējā virzienā. Tagad tās atlikusī daļa lēnām pludo uz Ķīšezeru....

Dienvidos no Liepājas kāpu smitis 17.gs. pilnīgi apraka muižu. Līdzīgs liktenis piemeklēja Lofelda muižiņu netālu no Rīgas - Vārnukroga apkaimē. Pirms 1793. gada to apbēra Buļļu kāpas. 19.gs. tās iznīcināja kādu Daugavas atteku. Arī pie minētās muižīņas bijusi atteka, 1793. gadā kartē tika norādīta tās atrašanās vieta.

Nav arī paša Vārnukroga, kas aizgājis bojā diezgan komiskā veidā. Krogam sākusi uzmākties ceļojoša kāpa, kura, izrādījies, bijusi nikna "alkohola pretiniece". Cilvēki ēku pārcēluši citā vietā. Mainījies vējš, un kāpa atkal bijusi klāt kā saukta. Krogu nācies nojaukt.