logo
rus eng
Manas vietas
draugiem.lv
Reģistrēties
Kāpēc reģistrēties?
Aizmirsi paroli?
Ātrā pieeja
Naktsmītnes
Rezervējamās naktsmītnes
Pirtis
Ievērojamākās vietas
Pilis un muižas
Atpūta laukos
Telpas svinībām, banketiem
Restorāni, kafejnīcas
Atpūta pie ūdens
Muzeji
Naktsmītnes Rīgā
Informācijas centri
Teātri
Konferencēm un semināriem
Auto noma
Peintbola vietas
Pasākumu kalendārs
Aprīlis
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Maijs
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
Rezervē ar atlaidi!
Šobrīd Vietas skatās 307
Viesi - 307
Reģistrētie lietotāji - 0
Sadarbībā ar
Booking
Krievijas Tūrisma Industrijas Savienības Baltijas nodaļa
Worldofbmx.com
Autoorientēšanās
Latvijas Viesn
Slovākijas ceļvedis
Dabas retumu kr
Vidzemes t
Sazinies ar Vietas*lv!
Tālrunis: +371 29111411
e-pasts: [email protected]
Skype vietas_lv
Twitter: vietas
IESAKI ŠO SATURU CITIEM!
Apraksts

Annas muiža ir pieskaitāma Vidzemes visjaunāko muižu grupai, jo kā nestabila un nepatstāvīga saimnieciska vienība tā tika izveidota tikai 17. gs. beigās, bet par patstāvīgu muižu ar savu apbūves centru – tikai 18. gs. otrajā pusē.

Lai gan muižas centrs tika veidots praktiski neapbūvētā vietā, tā celtniecība dažādu faktoru dēļ varēja ieilgt, kā rezultātā veidojās haotiska apbūve. Vienotā un kompozicionāli skaidrā sistēmā sakārtotas vienīgi trīs ēkas ap parādes pagalmu – pils, klēts, stallis. No šīm ēkām saglabājusies vienīgi klēts, kas pirms apmēram 70 gadiem pārbūvēta par tautas namu, bet vēlāk par atpūtas bāzi. 

Nevienai no ēkām celšanas gads un gaita līdz šim nav noskaidrota. Iespējams, ka muižas arhīvs gājis bojā 1905. gadā, bet ārpus muižas atrodošie dokumenti Latvijas Valsts Vēstures arhīvā nav nonākuši vai arī nav nokļuvuši to fondos. Laikā no 1751. gada līdz apmēram 1780. gadam Annas muižas centrā, domājams, bijušas tikai koka ēkas. Pirmās mūra ēkas, visticamāk, celtas laika posmā starp 1790. un 1830. gadu. Viena no pirmajām bija muižas pils, tad pat varēja būt celta pārvaldnieku māja, klēts un stallis pie parādes pagalma. 

Mazliet aplams varētu šķist parādes pagalma pavērsums, jo ceļš uz to ieved no visai nenozīmīgas puses – Jaunskujenes; turpretī, galvenais – Nītaures ceļš pienāk no sāniem. Taču nekā nepareiza te nav, jo muižas izkārtojums bija atkarīgs no gleznainās un šķēršļotās vietas, no vēlmes pavērst skatus no pils uz Annas (Nelabo) ezeru un tomēr veidot asimetrisku, klasicisma modei atbilstošu parādes pagalmu, kas arī ticis paveikts.

Lai gan dažādos sociālpolitiskos un saimnieciskās dzīves procesos stipri izpostīta, Annas muiža ir saglabājusies kā centrs, ap kuru tuvākā un tālākā nākotnē iespējams veidot rosīgu saimniecisko un sabiedrisko dzīvi, kā arī vispusīgi izmantot dabas dotās iespējas – ezeru, dīķus, mežus un vēlos, sniegainos pavasarus.

Pie parādes pagalma tiek rekonstruēta muižas klēts par augstas klases viesnīcu, plānots atjaunot staļļu ēku. Īpašnieks plāno atjaunot pils ēku tās sākotnējā vietā un 19. gs. pirmajai pusei atbilstoša ārējā izskatā vai vismaz būvapjomā.

Pārvaldnieka māja patlaban muižas centrā ir vēsturiski un arhitektoniski vērtīgākā celtne. Šajā ēkā plānots saglabāt visas nozīmīgākās interjera detaļas, ieskaitot senos logus un durvju apkalumus, kā arī plānojumu.

Garlībs Merķelis Annas muižā

Apzinādamies savas rīcības sekas pēc darba apriņķa tiesu kancelejā Rīgā, kur viņš iepazīstas ar dzimtkungu zvērīgo attieksmi pret latviešu zemniekiem un vēlas par to runāt atklāti, Garlībs Merķelis 1793. gadā, atbraucis uz Nītaures Annas muižu par mājskolotāju. Šeit viņš neatlaidīgi sāk vākt faktus un pāris gadu laikā uzraksta grāmatu, kurā aizstāv latviešu tautas tiesības un cīnās par tās atbrīvošanu no dzimtbūšanas važām. Liberālie muižkungi G. Merļeli, protams, neatbalstīja. Un tā, zaudējis cerību publicēt savu grāmatu Baltijā, viņš dodas uz Vāciju, kur 1796. gadā Leipcigā iznāk viņa darbs “Latvieši, sevišķi Vidzemē, filozofiskā gadsimta beigās”. Viņš bija pirmais Baltijas vācietis, kas tik dedzīgi aizstāvējis apspiestās latviešu tautas intereses vai V.Plūdoņa vārdiem: „Merķelis atrada latviešus un parādīja tos pasaulei”. 

Par godu Garlība Merķeļa darbam Annas muižā apskatāma G.Merķeļa piemiņas plāksne

Interesanti objekti tuvumā
490 m Parks, dendroloģiskais stādījums Annas parks
1.9 km Kalns, kāpa Baznīcas kalns
5.6 km Pasta nodaļas Ļauļēni
5.8 km Senkapi, apbedījums Sišu senkapi
6.1 km Skatu vieta Skatu vieta
6.9 km Dižkoki, koki Dižkoks
Tuvākie kategorijā(-ās):
Kultūrvēsture
8.1 km Muiža Zaubes muiža
Pēdējie 10 komentāri
#1 Maija — 13.07.2006, 11:28
Annas pusmuiža kartē nav iezīmēta pareizā vietā. Tā atrodas Zaubes pagastā, apdzīvotā vieta Annas. Šai pusmuižā kādreiz dzīvojis Garlībs Merķelis un tur sarakstījis savu ievērojamo darbu "Latvieši". Vēl Annās atdodas ļoti skaists ezers ar nosaukumu "Nelabais".
Ir ko teikt par šo objektu? (1)
Skatīts 5304 reizes
Bildes (1)
Ja esi reģistrēts Vietas*lv lietotājs un Tavā rīcībā ir kāds šī objekta attēls, Tev ir iespēja to iesūtīt un pievienot šim objektam un savam Vietu bilžu albūmam.
Reģistrēties
Autorizēties
Atrašanās vieta kartē
Laika ziņas Annas
© 2005-2024 SIA VIETAS Top.LV Rambler Top100