Apraksts
Senāk “Rubenēs” saimniekojusi Apses dzimta. Dzīvojamā ēka un klēts celtas 1869.gadā, pirts – 1914., bet 1930.gadā no laukakmeņiem uzcelta kūts. Gar īpašuma robežām tek upīte Uriekste. Četrdesmito gadu beigās Jānis Apse uzcēlis dzirnavas, kurās ražota elektrība pašu mājām un kaimiņos esošajai “Asnupei”. Apkārtējie iedzīvotāji dzirnavās maluši miltus. Diemžēl dzirnavām nav lemts ilgs mūžs, jo Jānis gājis bojā nelaimes gadījumā, un dzimtā neviens viņa darbu nav turpinājis. Saimniekošanu “Rubenēs” pārņēmis Jāņa brālis Haralds un viņa sieva Paulīne.
1991.gadā „Rubenēs” sāk saimniekot Juris Pajats. Pa šiem gadiem ir ieguldīts liels darbs ainavas sakopšanā, un izveidota jauka atpūtas vieta. Saglabātas ne tikai senās ēkas, bet vienkopus savāktas arī daudzas senatnīgas lietas un darbarīki. Abiem kopā ar dzīvesbiedri Vivitu radusies doma izveidot muzeju, kurā apkopot kāzām veltītu atribūtiku. Īsā laikā unikālais muzejs iemantojis popularitāti, un tagad „Rubenēs” iegriežas ne tikai jaunlaulātie savā kāzu dienā, bet bieži ciemojas arī tuvāki un tālāki ekskursanti. Regulāri tiek svinēti pavasara un vasaras saulgrieži, dažādi ģimeņu godi, kāzu jubilejas.
Kopš 2004.gada par tradīciju kļuvis kāzu vedēju salidojums augusta pirmajā sestdienā un svētdienā.
Muzeja veidotāja Vivita Pozņaka savu pieredzi apkopojusi grāmatās „Kāzas” (2005) un "Kāzas. Praktiski padomi kāzu rīkošanā" (2007).
Kāzu muzejs piedāvā kāzu atribūtiku, scenārija rakstīšanu, vakara vadītājus un vedējus, pārbaudījumus līgavai un līgavainim, kāzu muzeja „raibās zupas” baudīšanu, Kāzu jubileju un citu pasākumu organizēšanu.
Īpašais Kāzu muzeja piedāvājums -
Gotiņkonfektes ar Jūsu izvēlēto noformējumu visādiem dzīves gadījumiem...
Kāzu muzeja Raibā zupa...
Starp priežu sveķainām asarām,
cauri gaišajām mūžības vasarām
izvijas ceļš uz sirsniņu taciņām .....
......laipni lūgti Kāzu muzejā!